Složení a vlastnosti šátků

Nejčastěji jsou šátky na nošení dětí tkané z bavlny. Ale i čistě bavlněné šátky se liší svými vlastnostmi a nosností. Záleží, o jakou bavlnu se jedná a jak je šátek tkán – jakou vazbou. Např. šátky obsahující egyptskou česanou bavlnu bývají hustěji tkané a tím jsou měkčí, nosnější a méně mačkavé. Bavlněné šátky jsou vhodné pro začátečníky. Jejich údržba je nenáročná. Perou se dle výrobce nejčastěji při 30 – 60°C, žehlí se na střední teplotu. Po běžném nošení stačí uhladit a složit.

Jednou z častých příměsí v bavlněném šátku je len. Šátky s příměsí lněných vláken jsou tenčí, méně pruží a jako nové jsou dost tuhé. Trvá delší dobu než se zanosí, tzn. než delším používáním změknou. Velkou výhodou lněných šátků je jejich tenkost a přitom vyšší nosnost. Což všichni ocení v parném létě. Nevýhodou lněných šátků je nutnost častého žehlení. Tyto šátky trpí na krabacení a na trvalé sklady. Když takový šátek vlastníte, musíte jej častěji žehlit a nebo alespoň přeskládávat, i když jej nenosíte. Lněné šátky můžou obsahovat tzv. nopky či jiná ztluštění vlákna, ale to je u těchto šátků normální.

Další příměsí je konopí. Používá se od pradávna. Konopné vlákno je 8x pevnější než bavlněné, ale zároveň je pružnější než len. Musí se také déle zanášet  a trpí na sklady, takže se musí často žehlit nebo minimálně pečlivě skládat. Za to se vám šátek odvděčí vysokou nosností, odolností a pevností. Jsou chladivé, sají pot a jsou odolné vůči molům.

Hedvábí, hedvábí, hedvábí… Proč 3x? Máme totiž 3 druhy hedvábí, které se používá pro tkaní šátků. Nejčastěji se používá hedvábí z uměle odchovaného bource morušového. Hedvábné vlákno je pevné, savé a chladivé. Šátky jsou lesklé, ale záleží na poměru, v jakém je hedvábí v šátku obsažené . Šátky se pro začátečníky hůře dotahují, protože jemně kloužou a jsou hladké. Mají nižší pružnost a péče o ně musí být jemná. Dále se používá buretové hedvábí. To je vyrobeno z odpadních vláken při zpracovávání hedvábí. Je nižší kvality, vlákna jsou tlustší a obsahuje nopky. Není tak lesklé a klouzavé, ale zachovává si vlastnosti hedvábí. Je to vlastně produkt recyklace, tím pádem je i levnější a dostupnější. Jen má svou specifickou vůni – ano někomu smrdí. Třetím druhem hedvábí je tussah hedvábí. To je také vyráběné z kukel bource morušového, nikoli však z umělého odchovu, ale z přírody. Vlákno je tedy kratší a není tak jemné a lesklé jako z umělého odchovu.  Zachovává si i tak stejné vlastnosti, jen šátek není tak lesklý a hladký.

Vlna je velmi oblíbenou příměsí obzvláště nyní na podzim a v zimě. Někoho mohou překvapit její termoregulační účinky. Vlna nejen v zimně zahřeje, ale v létě saje pot a odvádí teplo. Další úžasnou vlastností vlněných šátků je jejich nemačkavost a odolnost vůči špíně. Šátky jsou měkké, jemně pruží a dobře se váží. Jen jsou lidé, jež některé druhy vlny škrábou. Vlněné šátky se často nemusí prát, ale když se perou, tak nejčastěji v ruce a nesmí se ždímat. Pouze se vymačkají do ručníku a musí se sušit na vodorovném povrchu – podlaze nebo sušáku. Vln se používá několik druhů. Můžete se setkat s merinem, kašmírem, vlnou z alpaky a jiných druhů zvířat.

Bambus je velmi oblíbenou příměsí hlavně v létě. Jeho úžasné vlastnosti jako je savost, výborná termoregulace a prodyšnost jsou bohužel vyváženy nízkou nosností. Tyto šátky jsou báječné pro miminka. Jsou jemné, antialegrické, nedráždí pokožku a dobře se vážou. Šátky jsou lesklé a hladké až třpytivé. Rychle se zanášejí. Používá se jak bambusová viskóza, tak bambus přírodní.

Poslední dobou se také rozšířily šátky obsahující Repreve. Je to vlákno vyrobené americkou firmou Unific z recyklovatelných materiálů (pet lahve, které neobsahují BPA). Jedná se o polyester. Při výrobě Repreve vlákna se využívá méně ropy, vytváří se méně skleníkových plynů a tím se pomáhají šetřit cenné přírodní zdroje. Při výrobě jsou dodržovány velmi přísné podmínky zpracování, takže je možné použít toto vlákno bez obav i pro dětské oděvy. Má Oeko-Tex Standart 100 certifikát. Šátky s touto příměsí jsou prodyšné a termoregulační. Jsou velmi nosné, dobře se udržují. Jen je třeba je delší dobu zanášet, aby byly poddajnější. V úvazu krásně drží. Někomu může vadit, že se jedná o umělé vlákno, ale někdo to při nošení nikterak nepociťuje.

Další novinkou v příměsích je SeaCell. Je to celulózové vlákno, vyrobené z obnovitelných zdrojů, které slouží jako nosič mořských řas. Má revitalizační vlastnosti pro pokožku. Je produkováno přirozeným procesem lyocellu, který je šetrný k životnímu prostředí. Řasy v Seacell™ obsahují víc minerálů, vitamínů a stopových prvků, než kterýkoli jiný přírodní produkt a způsobují pozitivní stimulace celého organismu. Mořská řasa uchovává aktivní složky moře jako jsou například aminokyseilny, jód a minerální soli. Tyto cenné látky poskytují ochranu před vlivy okolního prostředí na kůži. Snižují poškození kůže a předčasné stárnutí pokožky způsobené volnými radikály. Jako vlákno je SeaCell na těle lehoučký, úžasný na holé kůži a má krásný krémový vzhled. Šátek je měkkounký, mazlivý, plyšový, silný a také je snadno udržovatelný.

A poslední z materiálů používaných nejčastěji v šátcích je Tencel. Je to lyocellové vlákno firmy Lenzing. Je botanického původu, neboť se extrahuje ze surového dřeva. Textilie Tencel® jsou více absorpční než bavlna, měkčí než hedvábí a chladnější než len. Vzhledem k tomu, že vlákno má hladký povrch, měkkost je značná a zabraňuje podráždění kůže. Díky jedinečné struktuře může úplně a přirozeně absorbovat vlhkost a pak ji pustit ven. Bakterie nemají šanci. Dokonalý odvod vlhkosti z celulózových vláken je zodpovědný za zpomalení růstu bakterií. Vše zcela bez chemikálií. Tento materiál zaručuje, že bude šátek jemný a hladký i na miminka. Snadno se pere a údržba není nijak složitá.

Určitě se setkáte ještě s mnoha příměsemi, ale tyto jsou asi nejzásadnější a nejpoužívanější.

Článek pro vás napsala naše šátková guru a lektorka v Neratovicích – Kateřina Černá.

_DSC9166

Zdroj: www.satkomanie.cz,www.isatky.cz

Komentáře